Глава МЗС Литви про Північний потік-2: Ми фактично фінансуємо тирана, але даймо Путіну шанс

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс назвав продовження будівництва російського газопроводу Північний потік-2 до Європи в обхід України «фактичним фінансуванням тирана», маючи на увазі президента РФ Володимира Путіна.

Об этом сообщает Сити невс

Водночас він пропонує «дати Путінові шанс» на добровільну демократизацію країни, щоб із нею можна було співпрацювати щодо цього газогону.

Про це Ландсбергіс заявив в інтерв’ю Радіо Свобода.

Відповідаючи на запитання, чи є можливості вплинути на позицію Німеччини, яка продовжує підтримувати проєкт Північного потоку-2 попри різкі заперечення деяких країн-членів ЄС, а також України чи США, Ландсберґіс сказав, що проєкт не має сенсу і не приносить користі для єдності Європи.

Читайте також:

На тлі загрози санкцій США. Німеччина розглядає чотири варіанти дій щодо Північного потоку-2 — ЗМІ

«Почну з того, що в проєкті Північний потік-2 немає ніякого сенсу. Ані в економічному плані, ані в плані значення для регіону чи з екологічних міркувань. Наприклад, Європа має намір припинити використання викопного палива — це має статися до 2030 року. Цей газопровід лише додасть викопного палива в регіоні», — зазначив очільник литовського МЗС.

«Цей проєкт також не приносить ніякої користі єдності Європи. Німеччина доклала багато зусиль для того, щоб Європа була реально об’єднаною. У нас могло бути достатньо приводів для суперечок, що призвели б до проблем, але у нас їх не було завдяки німецькому керівництву. І мені було б сумно спостерігати, що німецька спадщина об’єднаної Європи зникає через один-єдиний проєкт», — зауважив він.

Читайте також:

Литва пропонує призупинити Північний потік-2 до виборів у Росії

При цьому Ландсбергіс пропонує «дати Путіну шанс» на добровільну демократизацію країни.

«Це стосується Північного потоку-2. Якщо в Росії відбудуться демократичні вибори, то гаразд — будуйте далі. Якщо це економічний проєкт, то гаразд, ми зможемо далі співпрацювати щодо нього з демократичним урядом демократичної Росії — гаразд. Але за нинішніх умов цим проєктом ми фактично фінансуємо тирана. А це завжди погана ідея — бо на ці кошти він зрештою будує танки. Тож моя ідея була — відкласти будівництво до виборів. Перефразовуючи Джона Леннона, дамо Путінові шанс», — сказав міністр.

«Моя ідея була в тому, щоб дати Росії шанс провести демократичні вибори. Мабуть, багато хто скаже, що це неможливо. Але треба подивитися. Може, Путін дозволить участь у виборах для опозиційних партій, для реальної опозиції? Чи вони зможуть зареєструватися? Чи він відпустить із в’язниці опозиційного лідера? Чи допустять до цих виборів спостерігачів? Перелік досить довгий. І якщо щось із цього трапиться, завдяки тиску ЄС, ми зрозуміємо, що наша політика на щось впливає», — припускає Ландсберґіс.

Читайте також:
  • Глава МЗС Литви: Візит Борреля в Москву став і приниженням, і успіхом
  • Глава МЗС Литви про військову допомогу Україні: Не бачу необхідності міняти нашу політику
Читайте також:
Йозеф Йоффе
Пам’ятник жадібності. Що чекає Північний потік-2

Північний потік-2 — газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море довжиною 1234 км. Будівництво завершено більш ніж на 90%.

З грудня 2019 року діють санкції США щодо іноземних операторів суден-трубоукладачів Північного потоку-2, через які швейцарсько-нідерландська компанія Allseas припинила підводне укладання труб. Роботи з будівництва газопроводу не велися приблизно рік.

З 1 січня 2021 року набули чинності нові обмеження, передбачені оборонним бюджетом США на цей рік. Вони торкнуться компаній, які будуть сертифікувати добудову Північного потоку-2. Через нові санкцій понад 20 європейських компаній вийшли з проєкту.

6 лютого Росія відновила укладання труб Північного потоку-2 в Данії через 413 днів після зупинки через санкції США.

Читайте також:
Без вагань. Держдеп готовий запровадити нові санкції проти Північного потоку-2
Читайте також:

США не ведуть перемовин з Німеччиною щодо Північного потоку-2 — Держдеп

Україна вважає Північний потік-2 політичним проєктом, який необхідний Росії для того, щоб припинити транзит газу до Євросоюзу через українську газотранспортну систему.

Президент США Джо Байден в січні назвав Північний потік-2 «поганою угодою» для Європи.

Речниця Білого дому Джен Псакі заявляла, що позиція адміністрації Байдена щодо газопроводу залишається «ясною і незмінною». «Будівництво газопроводу зробить Україну і Центральну Європу вразливими для Росії і йде всупереч з цілями країн Європи з енергетики й безпеки», — заявила Псакі.

Редактор: Софія Лазарова

Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/pivnichniy-potik-2-glava-mzs-litvi-nazvav-proyekt-finansuvannyam-tirana-putina-ostanni-novini-50144776.html”